تبلیغات
رنــگــارنــگ - نامه یک نماینده مجلس به حاجی‌بابایی/ لطفا استعفا بدهید
 نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس به دنبال حادثه آتش‌سوزی مدرسه دخترانه شین‌آباد، نامه‌ای سرگشاده به وزیر آموزش و پرورش نوشت‌.به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، در نامه حامد قادرمرزی که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفت، خطاب به وزیر آموزش و پرورش آمده است؛ استعفای شما شاید تلنگری باشد برای اصلاح امور آموزش و پرورش و هشداری باشد برای مدیران دیگر که با تدبیر سعی کنند دیگران را در آتش بی‌تدبیری خود نسوزانند.

متن نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هر نماینده در برابر تمام ملت مسؤول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید. (اصل 84 قانون اساسی)

وزیر محترم آموزش و پرورش

جناب آقای دکتر حاجی بابایی

با سلام

همانطور که استحضار دارید اواخر هفته گذشته زمانی که دانش‌آموزان مدرسه محله شین‌‌آباد پیرانشهر خود را برای تعطیلات آخر هفته آماده می‌کردند، در کلاس درس آنها بخاری نفتی کلاس آتش گرفت و 36 دانش‌آموز در آتش سوختند. این دانش‌آموزان دختران ایران، آینده‌سازان این کشور و مادران فردای این مملکت بودند.

دخترانی که با هزاران امید و آرزو به مدرسه رفته بودند که دانش‌ بیاموزند و علم‌ها را یاد بگیرند که شاید عالمان فردای این سرزمین باشند، غافل از اینکه در عالم مدیران تدبیری برای عالم شدن آنها شاید اندیشیده نشده بود. شاید اگر موضوع انشایی به آنها می‌دادند که می‌خواهید در آینده چکاره شوید؟ آنها با هزاران عشق و امید و علاقه می‌نوشتند معلم، مدیر، پزشک، دکتر و ... ولی معلمان، مدیران و دکترهای مدیر امروز چه آسان فردای امید آنها را از آنها گرفتند.

دیشب خبر آمد که یکی از دانش‌آموزان حادثه دیده پیرانشهر فوت کرد. در یک جمله کوتاه خبر مرگ زندگی و امیدی بسیار برایم آمد که شاید با تدبیری اندک می‌شد از آن جلوگیری کرد! بله، "ســـیران یــگانه" دخترک معصوم هم وطنم به خاطر بی‌تدبیری سیستم مدیریت آموزش و پروش کشور با دردهای جانگداز سوختن درگذشت و سپیده‌های فردای سرزمین‌ام را بی " سـیـران" کرد. ایران من از این به بعد سیـــرانی کم دارد. آقای وزیر به نظر شما این مهم است؟!

جناب آقای حاجی بابایی، شما مجری قانون و من قانونگذار و ناظر بر اجرای صحیح قانون هستم. شما خودتان قبلاً ‌در سمت قانونگذاری بوده‌اید و به اصل سی‌ام قانون اساسی خوب واقف هستید که دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات تکمیلی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد. همچنین از بند 3 اصل سوم قانون اساسی اطلاع کامل دارید که  آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح و تعمیم آموزش عالی.

اما کمی تأمل لازم است تا بدانیم که در مسیر آموختن و آموزش چه رایگان سلامتی و جان این دختران ایران به هدر رفت. "یــگانه" آنها معصومانه جان داد و خداوند به همه ما صبر دهد و به سایر صدمه دیدگان این حادثه تلخ رحم کند. «شین‌آباد» امروز غرق در ماتم و «شین» است. شما روز یکشنبه به مجلس آمدید و گفتید از حالا تا ابد هزاران بار عذرخواهی می‌کنید. اینکه شما اندکی از تقصیرات و قصور خود و مجموعه تحت مدیریت خود را پذیرفتید خوب است. آیا می‌دانید که عذرخواهی شما بیشتر شبیه لطیفه بود تا عذرخواهی.! طی مراسم عذرخواهی گفتید که مشکل از قصور معلم ناشی می‌شود! مگر معلمان زیر نظر شما فعالیت نمی‌کنند؟!. اصلا چرا نگفتید تقصیر از دانش‌آموزان است که لباس گرم زیاد نپوشیده‌اند که احتیاج به بخاری نباشد؟! چرا نگفتید که تقصیر هوای سرد است که دانش‌آموزان را وادار به استفاده از بخاری کرده است؟

آقای وزیر رسم عذرخواهی اینگونه نیست. مگر نمی‌دانی که ؛" ادب آداب دارد". من به عنوان یک مسئول قانونگذاری به جای شما و همه مدیران و مسئولان اجرایی ذیربط «شرمنده‌ام». شرمنده‌ از اینکه مدارس ما هر سال با شروع فصل سرما قربانی می‌گیرند، هر سال در یک استان! اما گویا جان انسان در برخی استان‌ها گرانبهاتر از برخی دیگر از استان‌هاست که در مقابل حوادثی این چنین تلخ و مشابه برخوردهای مسئولان ذیربط متفاوت است.

از رئیس جمهور و وزیران و صدا و سیما و ... نسبت به حوادث مشابه برخورد مشابهی صورت نگرفت. واقعاً من اگر جای شما بودم استعفا می‌دادم. شاید استعفای شما آغاز و تلنگری باشد که بخواهیم پایان دهیم بر تکرار حوادث و هزینه‌های انسانی از این قبیل.

نمی‌دانم آیا با عذرخواهی شما زیبایی و لطافت دختران معصوم در آتش سوخته شین‌آباد به آنها برگردانده می‌شود یا نه؟ به این فکرم که آیا این دختران در آینده چه خاطره‌ای از مدرسه، مکان مقدس آموختن در خاطرشان خطور خواهد کرد؟ به نظر شما با این صدمات جسمی اعتماد به نفس آن دختران در آینده چقدر خواهد بود؟ آیا به این فکر کرده‌اید که شما و سایر مدیران ذیربط چقدر مزاحم زندگی این دختران و خانواده‌های آنها شده‌اید؟

جناب آقای وزیر! آیا فکر نمی‌کنید که آموزش و پرورش ما علاوه بر ضعف در مدیریت، ضعف در محتوا هم دارد؟ آیا به نظر شما نباید در مدارس ما هدف تربیت انسان سالم و با مهارت‌های لازم برای زندگی باشد؟ علاوه بر خواندن و نوشتن مهارت‌هایی از قبیل بهداشت شخصی، محیط و خانواده، شیوه‌های مناسب دفاع و مقابله با حوادث و بلایای انسانی و طبیعی از قبیل آتش‌سوزی، سیل، زلزله، تصادف، جراحت و ...

به نظر شما این مهارت‌ها اصلاً مهم هستند یا نه؟ آیا معتقدید که انسان قبل از دانش‌آموختن نیازمند به زندگی کردن، سالم زیستن و مهارت‌های لازم برای دفاع و مقابله با حوادث و بلایایی است که توسط اعمال انسانی و عوامل طبیعی در طول زندگی با آنها مواجه خواهد شد؟. آقای دکتر قبول بفرمایید که آموزش و پرورش ما بر مقوله آموزش تقریباً تأکید صرف داشته و بر مقوله پرورش تأکید در حد صفر دارد!. خواهشمندم با متخصصان امر آموزش و پرورش مشورت نمایید و نظام آموزشی را با هدف آموزش و پرورش انسان‌های ماهر و مسئولیت‌پذیر و دانش‌آموخته و دانا، مجهز به علوم روز و توانا، مورد بازنگری و اصلاح قرار دهید.

جناب آقای دکتر حاجی بابایی چون جنابعالی عضو هیئت دولت هستید و اکنون زمان تحویل بودجه سال 1392 است، بهتر است به آقای رئیس جمهور و سایر اعضای هیئت دولت بفرمایید که در برابر ملت حقیقتا و واقعا پاسخگو باشند و عملا احساس مسئولیت کنند. به اعضای کابینه دولت بفرمایید که خود را در پیشگاه خدای عادل متعال به عنوان مدیر، مسئول بدانند که قسم خورده‌اند که عادل باشند و در کار تبعیض به کار نبرند.

طبق اصل چهل و هشتم قانون اساسی را که برگرفته از آموزه‌های دین مبین اسلام است به شما و اعضای محترم دولت تذکر می‌دهم که؛ در بهره‌برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استان‌ها و توزیع فعالیت‌های اقتصادی میان استان‌ها و مناطق مختلف کشور، باید تبعیض در کار نباشد.

آقای حاجی بابایی لطفا آمار اعتبارات توزیع شده برای نوسازی و تجهیز مدارس سال‌های قبلی را مرور و منتشر کنید و واقعا ببینید که آیا در توزیع منابع و اعتبارات تبعیض به کار برده‌اید یا نه؟ آیا استان‌های آذربایجان‌غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه، گلستان، سیستان و بلوچستان با استان‌های توسعه یافته و مرکزی کشور به تناسب از اعتبارات وزارتخانه شما و درآمدهای ملی برخوردار شده‌اند؟ یقین بدانید که نه. آمار درصد مدارس برخوردار از سیستم حرارت مرکزی استان‌ها را به تناسب میزان برودت هوا و روزهای بارش و یخبندان استان‌ها و مناطق با هم مقایسه کنید، متوجه رنج ما می‌شوید.

در پایان ضمن ابراز تاسف و تاثر بسیار از حادثه آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه انقلاب شین‌آباد و مصدومیت شدید دانش‌آموزان این مدرسه، از خداوند متعال خواستارم به خانواده زنده یاد سیــران یــگانه و همه دوستداران آن دختر معصوم صبر عنایت فرمائید. از هیئت دولت می‌خواهم با بررسی دقیق جزئیات حادثه با تمام توان سعی بر بازگشت کامل دختران این مدرسه به زندگی داشته باشند و هدف را بر تامین کامل سلامت جسمی و روحی این دختران و امنیت روانی خانواده‌هایشان بگذارند. همچنین از آقای وزیر آموزش و پرورش خواستارم که در قالب طرح تحول بنیادین تغییراتی اساسی در محتوا و شیوه‌های تعلیم و تربیت برقرار سازند و بر پرورش نیز به مثابه آموزش در این نظام توجه نمایند، تا بتوان در سیستم تعلیم و تربیت کشور انسان‌هایی را آموزش و پرورش داد که در ضمن دانش و علم آموزی به برخی اصول اولیه مهارت‌های زندگی و دفاع و مقابله با حوادث و بلایای طبیعی و انسانی آشنا شوند.

حرف آخر اینکه آقای حاجی بابایی مطمئن باشید استعفای شما به صلاح کشور و نظام تعلیم و تربیت و خودتان است. استعفای شما شاید تلنگری باشد برای اصلاح امور آموزش و پروش و هشداری باشد برای مدیران دیگر که با تدبیر سعی کنند دیگران را در آتش بی‌تدبیری خود نسوزانند.

حامد قادرمزی

نماینده ملت شریف ایران

در مجلس شورای اسلامی ایران
تاریخ : دوشنبه 20 آذر 1391 | 06:05 ب.ظ | نویسنده : کامیار .میم | نظرات